Aurinkoinen Lannevesi


Lannevesi on toimelias kylä upeissa järvimaisemissa Keski-Suomen maakunnassa Saarijärven kaupungin eteläosassa lähellä Jyväskylää (50 km) ja Äänekoskea (20 km) ja Uuraista (10 km).

Kylämme on lapsiperheiden suosiossa: Lannevedellä on elinvoimainen kyläkoulu ja sen yhteydessä päiväkoti. Kylän järjestöjen toiminta on vireää ja uudet asukkaat pääsevät siihen helposti mukaan. Tältä sivulta löydät tietoa paikallisten yhteisöjen toiminnasta.

Alla olevalta videolta näet välähdyksiä kylän suosituista vuosittaisista tapahtumista (esimerkiksi Kiimasen Savulenkki, Sampolan kesätapahtumat ja Suvikioski sekä livemusiikkia Hernesalmen Myllyllä), kylän maisemista, Sahanrannan koko perheen ulkoilualueesta (mm. uimaranta, skeittiparkki ja veneranta) sekä paikallisten yrittäjien työskentelystä. Tervetuloa Lannevedelle!

Rakentaminen Lannevedelle on helppoa, koska Saarijärven kaupunki on hyväksynyt Lanneveden kyläyleiskaavan ja kylään on rakennettu tulevaisuuden ympäristövaatimukset täyttävä vesi- ja jätevesiverkosto. Kylän halki kulkevan kevyen liikenteen väylän rakennustyöt on valmistunut.

Lanneveden kyläyhdistyksen sekä Nuorisoseura Sampon löydät myös Facebookista. Instagramissa voit seurata kylän elämää @lannevedenkyla -tililtä.

Löytyisikö juuri sinulta koti uusille kyläläisille?


Lanneveden kyläyhdistykselle tulee säännöllisesti tiedusteluja perheiltä, jotka etsivät taloja tai tontteja Lannevedeltä. Kylämme kiinnostaa kovasti uusia tulokkaita! Ongelma on, että tieto hiljaisessa myynnissä olevista kiinteistöistä ei aina tavoita ostajia.

Uusien asukkaiden muuttaminen Lannevedelle on koko kylän elinehto. Koulu ja päiväkoti elävät vain lapsiluvulla. Elinvoimainen koulu ja kylän oma päiväkoti vaikuttavat lopulta myös kiinteistöjen arvoon.

Kyläyhdistys toimittaa tämän kirjeen kaikille kyläläisille. Mikäli voisit harkita omistamasi kiinteistön myymistä tai vaikka tontin lohkomista uusille asukkaille, otathan meihin yhteyttä! Yhdessä voimme vinkata myyntiaikeistasi juuri oikeille ostajille. Yhteydessä voit olla kyläyhdistyksen sähköpostiin lannevedenkylayhdistys@gmail.com tai puhelinnumeroon 045 130 6680 (Suvi Ahola).

Kaikki yhteystietonsa sähköpostitse, puhelimitse tai kirjeitse kyläyhdistykselle jättäneet osallistuvat 50 euron S-ryhmän lahjakortin arvontaan. Arvonta suoritetaan syyskuussa. Mikäli haluat jättää yhteystietosi kirjeitse, osoite on Kiimasjärventie 51 b, 41270 Lannevesi (vihreä postilaatikko). Kerro samalla, olisiko sinulla myynnissä tontti vai talo. Kyläyhdistys on yhteydessä myönteisesti vastanneisiin.

Kylässämme on sijaintinsa puolesta paljon kasvuvoimaa ja upeita asuinpaikkoja. Olisiko juuri sinulla tarjota paikka uusille lanteisille?

Lanneveden kyläyhdistys ry:n hallituksen puolesta,

Suvi Ahola, puheenjohtaja
Hanna Autio, sihteeri

Lannen Lenkki


Lannen Lenkki perustettiin Kiimasen Savun jalanjäljille Kiimasen Savu Ry:n kertoessa, että eivät enään järjestä Savulenkkiä. Kiimasen Savulta tuli toivomus, että Savulenkin nimi muutetaan kokonaan ja tapahtuman järjestäisivät kylänyhdistykset. Kyläyhdistyksen puheenjohtajana Suvi Ahola kutsui avoimella kutsulla Sampolaan väkeä koolle. Tässä tapaamisessa suunniteltiin sitä, että saadaanko lenkki vielä kylällä järjestettyä. Kyläläisiä ja kylän ystäviä tuli paikalle ensimmäiseen tapaamiseen kolmisen kymmentä. Kyläläisten into oli käsinkoskelteva, kyllä Lenkki vielä järjestetään.

Lenkin nimeksi tuli Lannen Lenkki. Lenkki juostaan edelleen juhannusaattona Hernesalmen Myllyllä perinteisiä juoksureittejä pitkin. Joenrannalla saunamaailma palvelee juoksijoita ja juhannuksen viettäjiä. Tapahtumassa palkitaan vuoden Juhannuksen Saunatonttu/saunahullu. Musiikista vastaavat pääsääntöisesti kylän omat soittajat. Tapahtuman pääjärjestäjä on Lanneveden Kyläyhdistys ry yhdessä Sampo Nuorisoseuran kanssa. 

Lannen Lenkki


Juhannusaattona juostaan taas Lannevedellä!

Juoksulenkit ja rataennätykset ovat samat mitä aiempina juhannuksina. 

Tytöt ja pojat 0-2 v, 3-4 v, 5-6 v, 7-8 v, 9-10 v 300m. ilman ajanottoa

Patikka 3,5 tai 10 km, ilman ajanottoa. Hinta 5 €

Norttisarja N ja M 3,5 km. Hinta ennakkoon 10 € paikalla 15 €

Kilpasarjat N, M, N50, M50, N60, M60 10 km. Hinta ennakkoon 20 € paikalla 25 €

Nortti- ja kilpasarjojen ennakkoilmoittautumisen voi nyt hoitaa Lannen Lenkin verkkokaupassa osoitteessa: https://lannenlenkki.eventiolive.fi/events/67ea749750c2356a008b456c

Ennakkoon ilmoittautumalla säästät 5 €.

Huomaathan, että ilmoittautuminen on henkilökohtainen. Ennakkoon voit ilmoittautua tapahtumaa edeltävään päivään asti.

Patikka- ja lastensarjoihin ei ole ennakkoilmoittautumista.

Seuraa meitä somessa:
Facebook: Lannen Lenkki
Instagram: lannenlenkki
Nettisivut: https://www.lannevesi.fi/lannen-lenkki/

1 2 3 13

Tulevat tapahtumat